środa, 27 listopada 2013

Sobotnie kino - odcinek 3

Cykl "Sobotnie Kino" powraca specjalnie z okazji niedawno odbywającej siódmej edycji Festiwalu 5 Smaków, czyli przeglądu kina azjatyckiego. W tym roku zdecydowanie najczęściej prezentowane były produkcje Johnniego To - mistrza gangsterskich porachunków. Ale nie brakowało też obrazów osadzonych w zupełnie innych klimatach. W pierwszej z trzech odsłon "sobotniego kina" poświęconego filmom prezentowanym na wspomnianym powyżej festiwalu przyjrzę się bliżej trzem produkcjom pokazującym różnorodność azjatyckiego kina.

- The Grandmaster (Wielki Mistrz; 2013)
- Confessions (Wyznania; 2010)
- Drug War (Kartel; 2012)


niedziela, 17 listopada 2013

Oniryczne gore prosto z Włoch

City of the Living Dead
(Miasto Żywej Śmierci)

Rok: 1980
Gatunek: horror/gore
Kraj: Włochy

Autor recenzji: Luskan13

Lucio Fulci jest uznawany za mistrza grozy nie bez powodu. Ten włoski reżyser najbardziej znany jest ze swoich przerażających i krwawych horrorów wyprodukowanych na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Lubował się w pokazywaniu krwawej orgii, wyciekających flakach, rozrywanych ciałach, czyli wszystkim tym, co kochamy w filmach gore. Jego filmy posiadają hipnotyzującą siłę dzięki ciekawie prowadzonej narracji i atmosferze. Fulci swojej pracy poświecił wszystko. Podporządkował jej całe swoje życie. Przez kręcenie tanich horrorów rozpadło mu się małżeństwo, ale mimo to wkładał w pracę całą swoją pasję. Włoch wierzył w to, co robi i oddał się temu całkowicie. Dzięki takiemu działaniu jest teraz uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina grozy. Miłośnicy horroru na pewno kojarzą jego nazwisko, a wszyscy pozostali powinni się zapoznać z jego twórczością.

środa, 13 listopada 2013

Zmartwychwstanie Cordella

Maniac Cop 2
(Maniakalny Glina 2)

Rok: 1990
Gatunek: horror
Kraj: USA

Autor recenzji: Est

Dwa lata po powstaniu pierwszego filmu o monstrualnym policjancie, szukającym zemsty na wymiarze sprawiedliwości, Larry Cohen i William Lustig zasiedli przy kontynuacji swojego hitu. Tak jak poprzednio ten pierwszy odpowiedzialny był za scenariusz, a drugi za reżyserię. Obsada wyglądała podobnie jak w "Maniac Cop" z 1988 roku. W drugiej części miał grać Bruce Campbell, Laurene Landon i oczywiście Robert Z'Dar. Jednak główna rola w nowym spektaklu została powierzona już doświadczonemu Robertowi Daviemu. Partnerować mu miała Claudia Christian. "Maniac Cop 2" jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z części pierwszej, więc jeśli jej nie oglądaliście to przygotujcie się na garść spojlerów.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Co trzy ostrza to nie jedno

The Sword and the Sorcerer
(Miecz i Czarnoksiężnik)

Rok: 1982
Gatunek: akcja/fantasy/przygoda
Kraj: USA

Autor recenzji: Luskan13

Kino fantasy to specyficzna odmiana fantastyki, w której można odnaleźć nawiązania do tradycyjnych form, jak na przykład mitologia czy baśń. Gatunek, jako autonomiczny ukształtował się na początku lat 80-tych za sprawą takich produkcji jak „Starcie tytanów” z 1981 roku (ostatnia produkcja z wykorzystaniem efektów stop motion), „Conan Barbarzyńca” Johna Miliusa z 1982 roku i właśnie „Miecz i czarnoksiężnik” Alberta Pyuna, także z roku 1982, który premierę miał o miesiąc wcześniej niż film o Conanie. Obraz promowany był, jako wysokobudżetowe dzieło (ponad 39 mln $) i miał być początkiem cyklu. Niestety nie zyskał uznania i cieszył się marginalną popularnością. Kontynuacja powstała dopiero 28 lat później! 

sobota, 9 listopada 2013

Rekin zemsty

Ghost Shark
(Rekin Widmo)

Rok: 2013
Gatunek: horror
Kraj: USA

Autor recenzji: Est

Rekinie kino rozwija się w zastraszającym tempie. Jeszcze nie tak dawno wszyscy drżeli podczas oglądania pierwszych "Szczęk", a teraz każdy leżąc na plaży wygląda na dwugłowego rekina, czy uważa na żarłacza białego czającego się w piasku. Ale twórcy filmów z gatunku shark movies zaczynają straszyć nie tylko wielbicieli morskich kąpieli. Rekiny wchodzą coraz dalej w głąb lądu. Wystarczy przypomnieć sobie takie produkcje jak "Swamp Shark", "Shark Night" czy jeszcze bardzo świeże "Sharknado". Reżyser wspomnianego "Swamp Shark" postanowił pojść jeszcze dalej - o tym właśnie jest "Ghost Shark".

wtorek, 5 listopada 2013

Maraton na maraton

Chillerama
(Maraton Filmów Grozy)

Rok: 2011
Gatunek: komedia/horror/musical
Kraj: USA


Autor recenzji: Luskan13

O dziwo, jest na świecie wielu wielbicieli kina klasy B. Marnych, śmieciowych produkcji o wątpliwych walorach artystycznych. Kilku z nich zebrało się, aby oddać im hołd w postaci równie kiepskiego filmu. „Chillerama”, czyli „Maraton filmów grozy” to pastisz wszystkiego, co kojarzy się z kiczowatymi produkcjami. Składa się z jednego głównego wątku spajającego całość oraz trzech epizodów, które puszczane są w kinie samochodowym. To cztery różne spojrzenia na „złe” filmy. Każdy z nich został wyreżyserowany przez innego maniaka, który swoją młodość spędził zajadając popcorn na oldschoolowych horrorach w kinie drive-in.  

piątek, 1 listopada 2013

Żołnierz Kontratakuje

Snake Eater 2: The Drug Buster
(Zjadacz Węży 2 - Odwet Żołnierza)

Rok: 1989
Gatunek: komedia/akcja
Kraj: USA

Autor recenzji: Est

Przy okazji recenzji pierwszego filmu wspominałem o tym, że seria "Zjadacz Węży" była ważnym elementem w karierze Lorenzo Lamasa. I tak zapewne było, chociaż nic nie przeskoczy jego niezapomnianej roli w serialu "Renegat". Pewnie wszyscy pamiętają długowłosego Lamasa przemierzającego na Harleyu bezdroża USA. Ale zapomnijcie o tym, bo oto nadchodzi druga część przygód Żołnierza.