poniedziałek, 1 maja 2017

Moja wielka grecka mordęga

Island Of Death
(Wyspa Śmierci)

Rok: 1976
Gatunek: horror
Kraj: Grecja

"Island Of Death" to pełnometrażowy reżyserski debiut Nico Mastorakisa. Warto też zaznaczyć, że nie jest to jednak jego ostatnia produkcja (co bardzo mnie zdziwiło). Jego filmografia liczy sobie już 24 pozycje i żadnego z jego dzieł nie miałem okazji zobaczyć. W moje ręce wpadł jedynie "Island Of Death", który miał swoją premierę w 1976 roku i chyba nie jest to produkcja lubiana przez cenzorów. W jednych krajach dystrybucja "Wyspy Śmierci" była całkowicie zakazana, w innych film trafił na rynek, ale z powycinanymi scenami (np. w Wielkiej Brytanii). Zaintrygowany tym, jak potoczyły się losy tego obrazu sięgnąłem po niego czym prędzej, żeby zobaczyć, czy cenzorzy faktycznie mieli o co walczyć.Christopher i Celia to młode małżeństwo, które postanowiło wypocząć na greckiej wyspie Mykonos. Zauroczeni miasteczkiem i panującym tutaj spokojem szukają odpowiedniego dla siebie lokum. Jednak szybko zaczyna się dziać coś niepokojącego, a z każdą kolejną sceną powoli ujawniają się dziwne zaburzenia psychiczne głównych bohaterów. Christopher i Celia zaczęli zauważać, że na Mykonos są ludzie, którzy burzą harmonię tego miejsca. Małżeństwo postanawia, że te zdegenerowane jednostki trzeba wyrwać niczym chwasty.


Nico Mastorakis przy kręceniu "Island Of Death" chyba zbyt mocno kierował się zasadą Alfreda Hitchocka, a raczej opacznie ją zrozumiał. Jedną z pierwszych scen, które wybudzają widza z letargu jest scena seksu w budce telefonicznej. Wówczas już wiadomo, że coś jest nie tak z tą produkcją. Ale to jeszcze nic, bo prawdziwa petarda wybucha niedługo później. Christopher budzi się o świcie i nie będąc zaspokojonym przez Celię szuka ujścia swojego napięcia seksualnego gdzie indziej. Traf chce, że jego ofiarą staje się koza... I w tym momencie następuje odsiew widzów. Na szczęście reżyser pozostawia wszystko w sferze domysłów, więc wszelkiego rodzaju zoofile mogę przestać zacierać ręce. Po zaspokojeniu swojej chuci Christopher brutalnie zarzyna kozę i spokojnie wraca do swojej żony. Już ten króciutki fragment był mi w stanie wytłumaczyć dlaczego "Island Of Death" był zakazany w wielu krajach. I przygotował mnie na to, co będzie się działo w dalszej części. Gwałtów i ich prób jest tutaj sporo, a co za tym idzie nie brakuje też nagości. Oczywiście wszystko ma tutaj swój cel - wszelkie odstępstwa seksualne od normy, (wychodzi na to, że gwałt na kozie wcale do takich odstępstw się nie zalicza) czy uzależnienia muszą być ukarane przez naszych bohaterów. Christopher niczym jakiś oszalały pastor co chwilę prawi Celii kazania o tym, jak to muszą wyplenić perwersję zalewającą Mykonos. Mimo tego trupów nie jest znowu tak dużo, bo Mastorakis woli dawkować bezsensowną przemoc i jakby zachęca widza do delektowania się kolejnymi morderstwami.


Film jest koszmarnie zagrany. Mam wrażenie, że obsadę stanowią wyłącznie amatorzy, którzy zwęszyli szansę na łatwy zarobek. Zresztą sam Mastorakis zdaje się walić prosto z mostu, tutaj chodzi wyłącznie o szokowanie. Nie ma tutaj żadnej treści, a nawet kiedy ta już zaczyna się pojawiać to szybko zostaje zgaszona, wręcz przygnieciona kolejnym brutalnym morderstwem i często pastwieniem się nad zwłokami. Jedyne, co zasługuje w tym filmie na uwagę jest sama sceneria, która przypomina mi tę z hiszpańskiego horroru "Who Can Kill a Child?" (również z 1976 roku). Te czarujące uliczki, wąskie przesmyki między jasnymi budynkami wyglądają naprawdę klimatycznie. I niestety jest to wszystko, za co mogę pochwalić ten film. "Island Of Death" wygląda na produkcję, która miała szokować i szokuje.


"Wyspa Śmierci" to film pozbawiony treści. A raczej wystrzegający się jakiegokolwiek sensu, jego główną zawartość stanowią kolejne morderstwa popełniane w imię szaleńczej moralności, która dotyczy każdego, ale nie głównych bohaterów. Wisienką na tym przegniłym torcie jest zakończenie, które ryje mózg jeszcze bardziej niż wszystkie wcześniejsze sceny razem wzięte. Ot Mastorakis postanowił spoliczkować widzów na sam koniec jeszcze raz, ale tak, żeby zapiekło. "Island Of Death" to produkcja opierająca się na szokowaniu, morderstwach i epatowaniu golizną. Niestety nie ma tu nic więcej.
2 komentarze:

  1. ale za to plakat dobry xDD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, plakat jest w porządku. Z jednej strony wszystko, co się na nim znajduje ma miejsce, ale nie do końca w przedstawionej konfiguracji. Są jeszcze dwie inne grafiki "zdobiące" to "dzieło", ale wyglądają tak koszmarnie jak sam film.

      Usuń