czwartek, 13 lutego 2014

Brutalna rzymska rozrywka

Best Of The Best 2
(Najlepsi z najlepszych 2)

Rok: 1993
Gatunek: akcja
Kraj: USA

Autor recenzji: Est

Cztery lata po sukcesie filmu "Najlepsi z najlepszych" Robert Radler wyreżyserował kontynuację przygód Tommy'ego, Alexa i Travisa. Jednak nie można było ciągnąć historii rywalizacji reprezentacji USA z Koreą, wszak Korea rozbita została na Południową i Północną. Jednak przy pomocy scenarzystów Maxa Storma i Johna Allena Nelsona fabuła drugiej części "Best Of The Best" została popchnięta na inne tory, którymi już podążały kolejne odsłony tej serii.

Koreańczycy znani z pierwszej części "Best Of The Best" odwiedzają Alexa i Tommy'ego w USA.

Tommy (Phillip Rhee), Alex (Eric Roberts) i Travis (Chris Penn) po zawodach w taekwondo z reprezentacją Korei powracają od Stanów Zjednoczonych i zakładają szkółkę karate. Jednak nie potrafiący usiedzieć w jednym miejscu Travis znany ze swojego wybuchowego temperamentu ciągle szuka nowych wyzwań. Przekonany o swoich wysokich umiejętnościach zgłasza się do udziału w podziemnym turnieju w klubie Colosseum. Właściciele tego przybytku postanowili nawiązać do rzymskiej budowli nie tylko nazwą. W klubie odbywają się mordercze, pozbawione zasad walki śmiałków z gladiatorami. Tę drugą grupę stanowią doskonale wyszkoleni wojownicy - złoci medaliści, mistrzowie Europy, czyli najlepsi z najlepszych w swoich kategoriach. Travis nie może przepuścić takiej okazji. Po pokonaniu jednego z gladiatorów rzuca wyzwanie właścicielowi klubu - wielkiemu jak góra Brakusowi. Podczas walki, która zgromadziła ogromną rzeszę bogatej publiczności, Colosseum zaczyna przypominać rzymski odpowiednik - żądni krwi widzowie sprawiają, że Brakus zabija pyskatego kowboja. Świadkiem śmierci Travisa staje się syn Alexa. Od tej pory Tommy, Alex i ich przyjaciele z reprezentacji Korei, będący akurat w tourne po USA szukają zemsty na ludziach odpowiedzialnych za śmierć ich przyjaciela. Jednak w swoim dość nieostrożnym działaniu stają się głównymi bohaterami prawdziwie gangsterskiej intrygi.

Colosseum szczyci się nie tylko brakiem zasad podczas walk, ale również niezwyciężonymi gladiatorami.

"Best Of The Best 2" to już film zupełnie innego kalibru niż część pierwsza. Nie ma tu miejsca na dramaty, jakie dotykały bohaterów w produkcji z 1989 roku. Sale treningowe z zaawansowanym sprzętem zamienione zostają na wiejskie tereny. A samo szkolenie bohaterów przypomina to z pierwszej części "Rocky'ego". Główne postaci też zachowują się nieco inaczej, ale też przed widzami odkryte zostają kolejne elementy życia Alexa, czy Tommy'ego. I tutaj pojawia się pewna nieścisłość. W "Best Of The Best" na migawkach z przeszłości postaci granej przez Phillipa Rhee ewidentnie widać, że jako chłopiec miał normalną rodzinę. Natomiast w "Najlepszych z najlepszych 2" wychodzi na to, że Tommy wychowywany był przez rdzennych Indian. Główny bohater pytanie Alexa zbywa krótko - "Później o tym porozmawiamy". I tak oto powstaje jedna największych zagadek dotyczących postaci Tommy'ego. Ale jest to też jedyny poważny minus w tej produkcji.

Travis dostaje ostry wycisk od potężnego Brakusa.

Pewnie wielbiciele pierwszej części "Best Of The Best" trochę zawiedli się, że to właśnie Tommy stał się centralną postacią, a Alex został przesunięty na drugi plan. Jednak był to na pewno dobrze przemyślany ruch, tym bardziej, że postać odgrywana przez Phillipa Rhee jest zdecydowanie bardziej tajemnicza i jednak lepiej wyszkolona technicznie. "Best Of The Best 2" to jeden z pierwszych filmów Ralfa Moellera wcielającego się tutaj w postać właściciela Colosseum, będącego również głównym przeciwnikiem Alexa i Tommy'ego. W produkcji w mało znaczącej roli pojawia się również Patrick Kilpatrick, którego jeszcze w tym samym roku Radler obsadził w roli głównego złego w filmie "Showdown". Natomiast narzeczoną Alexa gra Meg Foster, znana z "They Live" czy "Masters Of The Universe" aktorka o niepokojąco błękitnych oczach. Druga część z cyklu "Najlepsi z najlepszych" to już pełnokrwiste kino akcji z dużą ilością kopniaków, walki na arenie Colosseum stają się tylko wisienką na torcie. W całej tej historii zapomniano tylko o rozpoznawalnej ścieżce dźwiękowej, która pierwszej części robiła niesamowite wrażenie i doskonale uzupełniała akcję pojawiającą się na ekranie. Wyróżnia się jedynie "(To Be) The Best Of The Best" Marka Free. Niestety znaczną większość ścieżki dźwiękowej stanowią utwory pojawiające w dyskotekowej części klubu Colosseum.

Tommy i Alex uciekają przed gangsterami na wieś, gdzie oddają się treningom przed walką z Brakusem.

Sama historia przedstawiona w "Best Of The Best 2" mocno odbiega od tego, co przedstawiała sobą część pierwsza serii. Tym razem nie mamy dramatu sportowego, ale rasowe kino akcji ze strzelaninami, gangsterami i nielegalnymi walkami. Bohaterowie Ameryki trafiają do zupełnie innego świata i muszą się w nim odnaleźć lub zginąć. Tommy i Alex to nadal ci sami ludzie, a jednak zdecydowanie więcej się o nich dowiadujemy. Druga część "Best Of The Best" posiada nie mniej gwiazdorską obsadę niż film z 1989 roku, jednak są to aktorzy zdecydowanie mniejszego kalibru, bardziej kojarzeni z kinem klasy B. Jednak warto zobaczyć kontynuację przygód Tommy'ego, Alexa i Travisa, tyle, że z dramatu zrobiło się czyste kino rozrywkowe.

Właściciel Colosseum korzysta z dość niekonwencjonalnego treningu.
Ocena: 7,5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz