czwartek, 10 czerwca 2010

Gwai Wik (2006)

Gwai Wik
(Re-Cycle, w Polsce film wydany pod tytułem "Od-Rodzenie")

Trailer "Gwai Wik"


Rok: 2006
Gatunek: horror/fantasy
Kraj: Tajlandia/Hong Kong 
Autor recenzji: Est

Od razu zwracam uwagę na to, że nie jest to typowy horror. Dużo więcej tutaj mrocznej fantastyki i bardzo dobrego wykonania efektów specjalnych, a to, że od czasu do czasu może widzowi przebiec dreszcz po plecach to już zupełny zbieg okoliczności ;-)


Można powiedzieć, że to film przesycony atmosferą gaimanowską - pokręcony świat, w kóry wkracza główna bohaterka nie daje się opisać. Bo w jednym momencie znajduje się w jakimś wielkim blokowisku z huśtawką wyciągniętą z parku rozrywki umieszczonym pomiędzy blokami, a zaraz trafia na wysypisko zabawek, których pozbywają się dzieci. Tak naprawdę horroru tutaj możemy doświadczyć tylko w trzech momentach - zaraz na początku filmu, i dwa razy w końcówce. Przy czym okazuje się, że ten horror jakby na niego nie patrzeć atakuje nas na sam koniec morałem - a może po prostu pokazuje jak wiele można stracić myśląc, że uławia się sobie życie.

W każdym razie historia dotyczy wziętej pisarki, która zaczyna pracować nad swoją nową książką, która dotyczyć będzie duchów. Ale bez obaw, ten film to nie jest kolejna kalka filmów z gatunku ghost story. Owa główna bohaterka zaczyna mieć zwidy i nagle trafia do pokręconego świata, w którym nic nie jest takie jak powinno. Twórcy atakują nas coraz to ciekawszymi obrazami, które muszę przyznać na długo zostały mi w pamięci. Jak się okazuje świat, do które trafiła najeżony jest niebezpieczeństwami, a jedyną osobą, która może przeprowadzić główną bohaterkę przez ten dziwny świat jest mała dziewczynka.

Tak jak napisałem na początku - nie jest to typowy horror, chociaż pojawia się w nim mnóstwo znaków, które starają się przekonać widza, że to co ogląda jest horrorem. W każdym razie ten film niespecjalnie straszy, za to należy zwrócić uwagę na złożoność przedstawionego świata - obrazy pokazane w tym filmie są naprawdę piękne, są niezwykle złożne i pełne szczegółów. I chociażby dlatego warto sięgnąć po ten film.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz