poniedziałek, 14 czerwca 2010

Życie Wewnętrzne (1986)

Życie Wewnętrzne

Rok: 1986
Gatunek: psychologiczny/dramat/komedia
Kraj: Polska

Autor recenzji: Est

Drugi film o przygodach Miauczyńskiego, niestety z niewyjaśnionych przyczyn główny bohater ma na imię Michał zamiast Adam. Chociaż w filmie "Dom Wariatów" główny bohater nazywa się Adam Miauczyński. W każdym razie mamy tutaj do czynienia z mniej więcej 30-letnim Michałem, który oczywiście mieszka w Łodzi ze swoją żoną i synem.

Co ciekawe w główną rolę wcielił się Wojciech Wysocki, który w filmie "Nic Śmiesznego" wcielił się w postać aktora grającego w kręconym dziele Adasia Miauczyńskiego. Co jeszcze ciekawsze w filmie "Życie Wewnętrzne" faktycznie bohater egzystuje w stanie snu na jawie. I spełnia swoje fascynacje erotyczne z sąsiadkami, które są być może również wyimaginowane. Nawet jedna ze scen, która pojawiła się w filmie została później niemalże skopiowana w "Nic Śmiesznego". W każdym razie towarzyszymy bohaterowi głównie na korytarzu jego bloku, w mieszkaniu, windzie i w okolicach bloku - np. scena z milicjantami. Dodatkowo pojawia się wątek "wampira", który atakuje kobiety zamieszkujące w bloku Michała. Cała akcja filmu jest bardzo porąbana i z jednej strony chce się śmiać z zachowania Michała, a zdrugiej widzi się w nim postępujące przygnębienie, które swoje apogeum osiąga pod koniec filmu.

Dla tych, którym się podobał "Dom Wariatów" jest to kino obowiązkowe. Dla mnie jednak trochę zbyt ciężki.

1 komentarz:

  1. Bardzo dobry, miejscami śmieszny, choć w wielu miejscach przygnębiający film Koterskiego. Wyrazisty, ale trochę, kurde, taki statyczny.
    Lepszy od "Domu Wariatów" i "Porno", słabszy od "Nic Śmiesznego", "Dnia Świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

    OdpowiedzUsuń